четвер, 1 грудня 2016 р.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Сьогодні, 1 грудня 2016, відзначають Всесвітній день боротьби з синдромом набутого імунодефіциту. 
Цей день служить нагадуванням про необхідність зупинити глобальне поширення епідемії ВІЛ/СНІДу.




ВІЛ і СНІД. У чому відмінності?

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий з початку 80-х років ХХ століття. До теперішнього часу відомі його природа і структура, шляхи передачі та життєздатність вірусу.


Коли людина заражається ВІЛ, вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами. Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре на протязі багатьох років і навіть не знати, що він інфікований. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливим для багатьох інфекційних хвороб.
Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Цей період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називається “періодом вікна”.
ВІЛ та СНІД – не одне й те саме. ВІЛ – це вірус, що вражає імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету.
Людина, що живе з ВІЛ, з часом може почати хворіти частіше, ніж звичайно. Власне, хвороба СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) зазвичай виникає через кілька років після зараження ВІЛ, коли у людини розвиваються одне або декілька дуже серйозних захворювань.
Єдиний спосіб з’ясувати присутність ВІЛ в організмі – провести спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:




  • Незахищений (без презерватива) статевий акт; (70-80 відсотків)
  • Спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію; (5-10 відстотків)
  • Використання нестерільного інструментарію для татуювання та пірсингу;
  • Використання чужих для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові; (дуже рідко)
  • Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю; (5-10 відсотків)
  • Переливання зараженої крові. (5-10 відсотків)
Іншими словами, ВІЛ передається через кров, сперму, вагінальні виділення і материнське молоко, але не через інші рідини організму (такі як слюна, піт, сльози, сеча і фекалії).
Вживаючи алкоголь та наркотики, ви теж ризикуєте своїм здоров’ям. Вживання наркотиків в переважній більшості випадків згубно позначається на здоров’ї людей. Найбільш небезпечним є ін’єкційне вживання наркотиків: саме так можна заразитися ВІЛ, вірусами гепатитів B і C, сифіліс та іншими інфекційними захворюваннями. Інфекції можуть потрапити в кров при спільному використанні ін’єкційного інструментарію: через чужий шприц або голку, а також через інший інструментарій для ін’єкцій (фільтри, воду та посуд для приготування розчинів). Дуже високий ризик зараження ін’єкційного несуть в собі розчини наркотиків, при приготуванні яких була використана кров, так як вона може містити збудників небезпечних захворювань.
Як ВІЛ не передається?

ВІЛ і СНІД викликають страх і занепокоєння, які часто виявляються перебільшеними. Люди бояться заразитися ВІЛ при звичайному побутовому контакті. Ці страхи не обгрунтована. Звичайний контакт з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, абсолютно безпечний. Всі шляхи передачі ВІЛ добре досліджені і науково доведені.
ВІЛ не передається:
  • При рукостисканні або обіймах;
  • Через піт чи сльози;
  • При кашлі та чханні;
  • При використанні загальної посуду чи постільної білизни;
  • При спільному використанні ванни і унітазу;
  • При колективних видах спорту;
  • При перебуванні в одному приміщенні;
  • В громадському транспорті;
  • Від тварин чи при укусах комах;
  • При поцілунку / через слину, так як концентрації вірусу в слині недостатньо для інфікування. За всю історію вивчення ВІЛ / СНІД не було зафіксовано жодного випадку зараження цим способом.
Люди, що живуть з ВІЛ / СНІД
Говорячи на цю тему, не можна не згадати про людей, які живуть з ВІЛ і СНІД. Не варто забувати про те, яку важливу роль відіграє для них підтримка суспільства і тих, хто знаходиться поряд з ними.
Різні люди відчувають дуже різні почуття в ситуаціях, пов’язаних з ВІЛ / СНІД. Для когось – це досить сумнівна тема, і таких людей в основному цікавить, наскільки розповсюджений цей вірус і як ни можна заразилися. Для інших – це розмови і чутки, які витають в колі їх спілкування про малознайомих людей. А для когось – це дуже серйозна проблема, тому що вона торкнулася близьких – друга, колег, родича або просто доброго знайомого.

Статистика




Відомі в Україні особистості – спортсмени, співаки, телеведучі, актори, шоумени, а також члени їхніх сімей: Соломія Вітвіцька, Андрій Гусін, Андрій Данілевич, Влад Дарвін, Дядя Жора, Альона Мозгова, Кіріл Охріменко, Віктор та Олександр Павліки, Аліса Петрик, Денис та Інна Силантьєви, Ольга Сумська, Анна та Віталій Борисюки, Володимир Ткаченко, Марія Яремчук, Alyosha закликають  з білбордів а також поліграфічної продукції з профілактичними гаслами по всій Україні убезпечити своє життя від ВІЛ / СНІД та інших соціально небезпечних хвороб. 











Джерела:

Немає коментарів:

Дописати коментар